Дуже скоро Перше вересня, веселий День знань, свято для дітей і їх батьків! На цьому місці ми піднімаємо табличку «Сарказм», тому що, звичайно ж, ніякої це не свято, а початок наступної серії трилера про шкільну рутину з ранніми підйомами, купою уроків та позашкільних обов’язків. Я з тих людей, яким школа ніколи не була в радість. Я від неї втомлювалася, коли в ній навчалась, втомлююсь і зараз, коли відправляю в неї свою дитину. Коли ми вели дочку перший раз в перший клас, ми були розгублені і незграбно намагалися підбадьорити не тільки її, але насамперед себе.

І ось на носі чергове Перше вересня, і я замислилась, що б я сказала дитині, якби я вела його до першого класу, володіючи нинішнім своїм батьківським досвідом. Так ось, мабуть, Макаренко, якби він зараз воскрес і дізнався, що б я сказала, спочатку довго і з захватом бив би мене по щоках ганчіркою, а потім би так само чарівно безсило ридав, забившись у куток. Тому що моя пам’ятка першокласнику виглядала б так, і говорила б я це все голосом Дона Корлеоне:

1. Не женися за хорошими оцінками. Ніякої цінності в них немає. Ти ставиш собі планку сам, внутрішньо, а не рядком оцінок в журналі.
2. Ти не зобов’язана дружити! Досить бути привітною. Так, книжки про шкільну дружбу – прекрасні. Але може так статися, що «твоєї» людини в цьому колективі просто немає. Не засмучуйся, все попереду!
3. У школі вже немає «милих діток». Ти потрапляєш в колектив, в якому зібралися вже повноцінні, хоча і все ще ті, що ростуть, особистості. Колектив цей пройде майже повним складом 11 шкільних років. І сильні особистості відчують це відразу. З першого дня почнеться вибудовування відносин від «альфи» до «омеги». Постарайся вписатися в колектив гідно. Чи не давай себе в образу.
4. Не вступай у відносини цькування. Якщо в колективі склалася така ситуація – не будь у складі стада, яке топче ногами того, хто слабший. І розкажи про цю ситуацію мені. Я знайду правильного дорослого в школі, щоб її викорінити.
5. Ніхто не може сміятися над тобою і принижувати. Навіть вчитель. Ось наша вчителька в молодших класах вважала себе спадкоємицею Петросяна, і дуже любила прилюдне висміювання помилок, і взагалі прилюдне висміювання. Так ось це – неправильно!
6. Беззаперечний авторитет вчителя? Ні. Учитель – теж людина. При всій повазі до місії вчителя, я на своєму віку бачила настільки неприємних по-людськи, жорстоких, скривджених на життя, слабких, дурних – різних – вчителів, що ніколи і ні за що не сказала б своїй дитині «учитель завжди правий». Це не так. Буває, що вчитель помиляється. Але, можливо, він прекрасна людина, здатний бути Вчителем з великої літери, і саме він першим прийде тобі на допомогу в скрутній ситуації. Придивімося по ходу навчання, не переживай.
7. З попереднього пункту випливає наступний. Ти маленька, але це не означає, що з тобою можна робити все, що завгодно. Якщо ти не хочеш їсти під час шкільного сніданку – ти маєш на це право. Якщо ти хочеш в туалет – ти можеш вийти, попередивши вчителя. Вимагай до себе поваги, але й інших поважай.
8. Тобі не можуть загрожувати. «Зламаю твій телефон». «Заберу і не віддам». «Прибери волосся, а то я їх тобі відріжу». Ось це все – це нехай говорять не тобі, а мені. А вже я знайду, що відповісти, повір мені. А ти сиди, слухай, і мотай на вус.
9. Тебе не можуть не пустити на заняття. Навіть якщо ти забула змінне взуття. Навіть якщо спідниця у тебе не того відтінку і фасону, який би хотів бачити учитель. Твоє право вчитися закріплено в Конституції. Можеш з висоти твого метра з кепкою вагомо демонструвати здатність захищати свої права. Але спеціально бунтувати, звичайно, не варто. А якщо вже так сталося, що змінка забута, то сміливо захищай своє право вчитися в помитому вуличному взутті. Тому що чужу працю треба поважати – підлога повинна залишатися чистою.
10. Взагалі в будь-якій ситуації знай – у тебе є захист. Цей захист – я. Ти можеш подзвонити мені в будь-який момент і розповісти мені все, що завгодно. І я допоможу тобі вирішити будь-яку скрутну ситуацію. Як Бетмен або Карлсон. Я поруч!

Автор: Суслова Катерина

(Visited 65 times, 1 visits today)